Premiéra nových Hvězdných válek už pomalu klepe na dveře. Těšíte se? My rozhodně ano. Pro tuto jedinečnou příležitost jsme si proto připravili speciální článek. Dozvíte se v něm všechny zajímavosti o jazycích ze světa Star Wars. Můžete se těšit i na ukázky jazyků a písem. Na konci článku pak najdete odkazy na zajímavé stránky pojící se s touto tématikou.
Zdroj: https://unsplash.com/
Na co všechno se můžete těšit?
- Kolika jazyky se mluví v galaxii?
- Basic: nejpoužívanější jazyk univerza
- Zajímavosti o písmu aurebesh
- Jak se dorozumívají droidi?
- Ewokština: jazyk roztomilých medvídků
- Huttština z Evocaru
- Jakým jazykem mluví Chewbacca?
- Jawština: smradlavý jazyk
- Jazyk a písmo Mando’a
- Kam dál? Tipy pro opravdové nadšence
Kolika jazyky se mluví v galaxii?
Odpověď na tuto otázku vás možná překvapí. V sérii Star Wars se totiž objevilo neuvěřitelných 68 jazyků! Všechny si je můžete poslechnout v následující video ukázce.
Jak je vidět, vesmír Hvězdných válek zahrnuje velké množství fiktivních jazyků. Lingua franca (= jakýkoliv jazyk šířeji využívaný nad rámec rodilých mluvčích) této franšízy je galactic basic.
Za velkou částí fiktivních jazyků této série stojí Ben Burtt, který jazyky tvořil mícháním nejrůznějších zvuků a reálně existujících jazyků. Pro účely filmů byly také vytvořeny umělé abecedy, kterým se v článku také budeme krátce věnovat.
Nyní vám blíže představíme jednotlivé jazyky z Hvězdných válek. Samozřejmě nemáme prostor věnovat se všem, uvedeme proto pouze ty nejvýznamnější.
Nejvýznamnější jazyky používané v galaxii
Basic: nejpoužívanější jazyk univerza
Basic, známý také jako galaktický basic nebo galaktický standard, je nejvíce rozšířený jazyk v galaxii. K jeho zápisu se používá aurebesh – více o tomto písmu se dozvíte v další části článku.
Původně to byl žargon obchodníků a pilotů složený z různých lidských jazyků. Basic byl čím dál víc populární a začal se šířit. Později byl ovlivněn i jinými jazyky, nakonec se vyvinul do podoby standardního basicu, kterou známe dnes.
Zajímavosti o písmu aurebesh
Aurebesh je písmo sloužící k zápisu basicu. Název „Aurebesh“ vznikl spojením dvou prvních znaků abecedy – znaku pro hlásku A (aurek) a znaku pro hlásku B (besh).
Aurebesh můžeme označit jako písmo hláskovo-slabičné. Celkem se skládá ze 34 znaků – 27 hláskových a 7 slabičných. Kromě toho obsahuje také 14 interpunkčních znamének a značek pro republikové kredity. Zapisován je většinou zleva doprava, občas také shora dolů.
Toto písmo je nejvíce rozšířené, rozhodně však není jediné v galaxii.
Zdroj: https://starwars.fandom.com/cs/wiki/Aurebesh/Legendy
Jak se dorozumívají droidi?
Ve Star Wars spolu droidi komunikují pomocí kombinace pípání a syntetizovaných zvuků. V angličtině se tento jazyk nazývá jednoduše „droidspeak“. Ve filmech jazyk využívají například R2-D2 nebo BB-8. Přestože droidspeak je pro lidi obecně nesrozumitelný, některé lidské postavy mu překvapivě rozumí. Mezi ně patří například známý Luke Skywalker.
Ewokština: jazyk roztomilých medvídků
Ewoci jsou malá stvoření, která se objevují ve vesmíru Star Wars. Vzhledem připomínají medvídky a žijí na lesnatém měsíci planety Endor. Poprvé se objevili ve filmu Star Wars: Návrat Jediů. Pro tento film byl také stvořen jejich jazyk – ewokština.
Zajímavé je, že tento fiktivní jazyk je založen na kalmyčtině (reálném jazyce z Ruska). Kromě toho má ewokština základ také v tibetštině. Jazyk je tak jakýmsi mixem těchto dvou asijských jazyků.
Huttština z Evocaru
Dalším známým jazykem ze světa Star Wars je huttština, kterou mluví Huttové z Evocaru. Huttština není postavena na základě současných jazyků, ale sdílí podobnost s mrtvými jazyky Mayů a Aztéků. Tento jazyk se objevil v několika filmech, jeho nejznámějším mluvčím je pravděpodobně Jabba Hut. Používal ho ale i Anakin Skywalker při komunikaci na Evocaru.
Zdroj: https://cz.pinterest.com/pin/358458451573096757/visual-search/?cropSource=6&h=530&w=530&x=16&y=16
Jakým jazykem mluví Chewbacca?
Chewbacca, přítel Hana Sola, mluví jazykem shyriiwook. Je známý také pod názvem wookieespeak. Tento jazyk se skládá převážně z řevu a mručení. Dorozumívá se jím národ Wookiee, který pochází z planety Kashyyyk.
Věděli jste, že shyriiwook byl vytvořen smícháním a editací zvuků hladových medvědů, mrožů, psů a dalších zvířat? Na to, jak zní, se můžete podívat ve videu.
Jawština: smradlavý jazyk
Jawština je jazyk používaný Jawy žijícími na Tatooine. Jawové obvykle hovoří vysokým hlasem. Kromě hlasu své emoce vyjadřují také svým zápachem. Této zvláštnosti využívají pouze při komunikaci mezi sebou – při komunikaci s cizinci toho z očividných důvodů nevyužívají.
Jazyk a písmo Mando’a
Písemná forma mandaloriánského jazyka byla vytvořena pro účely filmu Star Wars: Klony útočí. Toto nově vytvořené písmo se ve filmu objevilo v podobě nápisu na vesmírné lodi, dále pak bylo znovu použito v několika dalších filmech.
Pro účely videohry byl vytvořen také mluvený jazyk, který byl později pojmenován Mando’a. Tento jazyk byl dále rozvinut v knižní sérii z prostředí Star Wars.
Zdroj: https://starwars.fandom.com/wiki/Mandalorian_(writing_system)
Kam dál? Tipy pro opravdové nadšence
Nyní vám představíme několik tipů a odkazů na zdroje, které můžete využít k hlubšímu studiu jazyků.
Nejprve pro vás máme tip na zajímavou knížku. Pokud vás zajímají fiktivní jazyky, mohla by vás bavit knížka Stopařův průvodce po galaxii jazyků. Tato kniha, která byla přeložena i do češtiny, se věnuje smyšleným jazykům ze známých děl. Kromě Star Wars jsou tam představeny i jazyky z populárních děl jako je StarTrek, Pán prstenů či Hra o trůny.
„Star Wars translator“
Chcete si přeložit slovo či frázi do nějakého ze SW jazyků? Není problém, můžete využít jeden z následujících překladačů. Berte je však s rezervou – slouží spíše k pobavení.
Studium jazyků z Hvězdných válek
Některé jazyky či písma se můžete částečně naučit. Začít můžete třeba s jednoduchou abecedou Aurbesh.
My sice výuku galaktických jazyků (zatím) nenabízíme, ale můžeme vás naučit třeba anglicky. Díky naší individuální výuce šité na míru už nebudete mít problém porozumět filmům v angličtině.
Toto je konec našeho přehledu. Doufáme, že se vám článek líbil. Budeme rádi, když ho budete sdílet dál.