Románské jazyky patří k nejkrásnějším jazykům na světě. Chcete se dozvědět něco o jejich původu? Zajímá vás, jaké jazyky do této skupiny patří? Tak to jste na správném místě! Navíc jsme si připravili několik zajímavostí o jednotlivých jazycích. Dejte se do čtení.
O románských jazycích obecně
Tato jazyková větev spadá do indoevropské jazykové rodiny. Patří k nejvýznamnějším jazykovým skupinám na světě – mluví jimi přes 800 milionů lidí.
Všechny tyto jazyky vychází z latiny. Latina se šířila po Evropě společně s Římskou říší a postupně z ní vznikly jednotlivé jazyky. Kvůli kolonizaci dnes můžeme slyšet románské jazyky po celém světě, především španělštinu a portugalštinu.
Románské jazyky jsou si navzájem podobné. To platí jak o gramatice, tak o slovní zásobě. Pokud tedy již ovládáte jeden románský jazyk, učení dalšího by pro vás mělo být snadnější.
Nejvýznamnější románské jazyky
Méně rozšířené románské jazyky
- rumunština,
- moldavština,
- katalánština,
- galicijština.
Románské jazyky: zajímavosti
- Španělština je podle počtu mluvčích 2. nejrozšířenější jazyk na světě.
- Francouzština vždy bývala jazykem diplomatů. Dnes ji z tohoto postu vytlačuje angličtina, která má jednodušší gramatiku.
- Portugalština se kvůli kolonizace rozšířila po celém světě. Dnes je možné portugalštinu zaslechnout v Americe, Africe i Asii.
- Existuje mnoho dialektů italštiny, některé z nich jsou tak odlišné, že je lingvisté považují za samostatné jazyky.
- 93% mluvčích románských jazyků hovoří čtyřmi nejrozšířenějšími jazyky (španělština, portugalština, italština, francouzština)
- 7% připadá na mluvčí ostatních románských jazyků.
- Rumunština je jediný románský jazyk rozšířený ve východní Evropě.
- S katalánštinou se setkáte nejen v Katalánsku, ale i na Baleárských ostrovech (Mallorca, Menorca, Ibiza a Formentera) a v části Aragonie.
- Galicijština je jedním z úředních jazyků ve Španělsku (dalšími úředními jazyky jsou španělština, baskičtina, galicijština a okrajově i aranéština).
Zajímavosti jsme pro vás shrnuli také v přehledné infografice.
Pokud vás zajímají články o jazycích nenechte si ujít další články. Přečtěte také zajímavosti o slovanských a germánských jazycích.