Hledáte nové zaměstnání a potřebujete proto sepsat životopis v angličtině? Připravili jsme si pro vás tipy, jak by měl správný životopis vypadat. Vyšperkujte své CV tak, aby zaujalo personalisty natolik, aby vás pozvali k ústnímu pohovoru. V článku najdete vzor životopisu v angličtině, takže budete perfektně připraveni.
Životopis v angličtině by měl být srozumitelný i pro cizince
Stejně jako životopis v češtině, vyžaduje i ten v angličtině sepsání nejdůležitějších informací o vás, a to co nejvíce přehledně. Samozřejmostí je bezchybnost a perfektní angličtina. S opravou gramatiky vám může pomoci Grammarly i MS Word. Můžete také požádat někoho, kdo je v angličtině zběhlý.
Anglický životopis stačí napsat na jednu, maximálně dvě stránky A4. Pokud budete životopis posílat poštou, neměli byste zapomenout se na něho osobně podepsat.
Zahraniční personalisté věnují velkou pozornost vašim referencím. To v Čechách není tolik obvyklé. Ty pochopitelně nemusíte přímo do svého CV uvádět, ale stačí připsat poznámku, že své reference jste ochotni na vyžádání poslat (References available on request).
Svůj CV anglicky byste měli vždy upravit podle požadavků personalistů konkrétní země. Někde vyžadují i fotografii, jinde se uvádí rodinný stav, případně číslo pasu.
Životopis v angličtině – jednotlivé části
1. Osobní údaje (Personal information)
V této části by neměly chybět informace jako datum narození, bydliště a kontakt na vás. Uveďte email, i telefonní číslo (nezapomeňte na mezinárodní předvolbu). Pokud máte účet na LinkedIn, nezdráhejte se na něj odkázat. Zvažte také, jestli chcete uvádět své vysokoškolské tituly. V zahraničí jsou české tituly (Mgr., Ing.) neznámým pojmem, v praxi se tedy často nepoužívají.
2. Praxe (Work Experience)
Co se praxe týká, běžné je začít svou poslední pracovní zkušeností a pokračovat dále do minulosti. Není vůbec od věci také představit v krátkosti firmu, v níž jste pracovali. Nemusí být v zahraničí právě známá. Totéž se týká pracovní pozice, kterou jste zastávali v dané firmě. Určitě vysvětlete v krátkosti, co bylo náplní vaší práce a za co jste zodpovídali.
3. Vzdělání a kvalifikace (Education and qualifications)
V životopise anglicky uveďte své nejvyšší dosažené vzdělání. Nejlépe je používat anglické názvy škol, do nichž jste chodili. Případně byste měli vysvětlit, o jaký typ školy se jedná. Zahraniční personalista by z toho měl dobře pochopit, jakého vzdělání jste vlastně dosáhli.
4. Zkušenosti a dovednosti (Skills)
V curriculum vitae (CV) zdůrazněte své přednosti a znalosti – počítačové, jazykové a další. Nebuďte skromní a vždy uveďte i stupeň vaší pokročilosti. Rozhodně si ale nevymýšlejte. Chybět by neměl ani váš mateřský jazyk. Vlastníte-li řidičský průkaz, stačí uvést jen toto, případně vysvětlit, co všechno můžete řídit. Naše skupiny (A, B, C, D) se do životopisu v angličtině neuvádějí.
Jaký je rozdíl mezi strukturovaným a profesním životopisem?
Jestliže se hlásíte na pracovní pozici v zahraničí, máte dvě možnosti. Buď si připravíte strukturovaný životopis, v němž případně podle potřeby upravíte aktuální informace. Jedná se o obecnější formu životopisu v angličtině a v praxi bývá jeho použití častější. Obsahuje zejména:
- úvod (heading),
- osobní údaje (personal informations),
- pracovní zkušenosti (work experience),
- vzdělání a kvalifikace (education and qualifications),
- znalosti a dovednosti (skills),
- ostatní informace (additional information).
Profesní životopis má jednu velkou výhodu v tom, že klade větší důraz na pracovní zkušenosti a bývá přizpůsoben každé pracovní pozici zvlášť. V situaci, kdy je vaše vzdělání méně důležité než dosavadní pracovní zkušenosti, které jste získali, je vhodné použít právě ten. V tomto životopise totiž kladete do popředí své přednosti. Jeho součástí jsou:
- osobní údaje (personal informations)
- cíl (objective)
- profesní úspěchy (professional achievements)
- dovednosti (skills)
- pracovní historie (work history)
- vzdělání (education)
- reference a ostatní (references and others).
Životopis v angličtině – vzor
Níže se můžete podívat na vzor životopisu v angličtině. Pokud se vám líbí jeho grafické zpracování, vyzkoušejte program Canva, kde podobného efektu docílíte bez pokročilých znalostí grafiky, anebo profesionální tvorbu CV online od Cvapp.
Kam dál?
Až budete životopis odesílat, nezapomeňte na to, že je velice důležité, jak zapůsobíte v úvodním emailu. K CV přidejte také motivační dopis, který vás může dostat na pohovor.
Zajímají vás také další témata z oblasti obchodní angličtiny? Podívejte se na souhrnný článek s názvem Business English.