Připravili jsme ukrajinska vlajka vektor – česká vlajka vektor slovníček pro běžné životní situace. Najdete ho tady. // Ми підготували для вас ukrajinska vlajka vektor – česká vlajka vektor словник слів і фраз найтиповіших життєвих ситуацій.

Připravili jsme ukrajinska vlajka vektor - česká vlajka vektor slovníček pro běžné životní situace. Najdete ho tady. // Ми підготували для вас ukrajinska vlajka vektor - česká vlajka vektor словник слів і фраз найтиповіших життєвих ситуацій.

Připravili jsme ukrajinska vlajka vektor - česká vlajka vektor slovníček pro běžné životní situace. Najdete ho tady. // Ми підготували для вас ukrajinska vlajka vektor - česká vlajka vektor словник слів і фраз найтиповіших життєвих ситуацій.

Jak se naučit německy snadno a rychle

Presto akademie

Byl to údajně Oscar Wilde, kdo prohlásil, že život je příliš krátký na to, abychom se učili německy. Básník měl rozhodně pravdu v tom, že život se nám krátký často zdá. Němčinu se ovšem někteří z nás naučit musí a, světě div se, mnohdy jsou schopni se ji naučit poměrně snadno a rychle – rozhodně dříve, než se dostanou na podzim svých životů. Ale jak?

V článku se dozvíte:

  • jak se učit cizí jazyky,
  • jaké záludnosti nám přináší němčina,
  • jak se naučit jazyk svépomocí.
Jak se naučit německy

Jak se naučit cizí jazyk?

Bohužel není možné, abychom vám tady teď poskytli univerzální návod, jak se stát během noci mistrem jazyků. Učení jazyků (vlastně čehokoli) je individuální proces, každému tedy zabere jiný objem času i úsilí.

Jedno z nejdůležitějších – a pro všechny platících – pravidel tedy spočívá v tom, že bychom se neměli srovnávat s ostatními. To, že se náš soused naučil perfektně německy tím, že v originále přečetl vše od Goetheho, neznamená, že to zabere i na nás. Je tedy spíše kontraproduktivní hned jít a pokoušet se o to samé.

A jak se naučit německy?

Navzdory tvrzení pana Wildea není znalost němčiny nadlidský úkol (koneckonců jí hovoří téměř 200 milionů lidí), ačkoli tento jazyk má svá specifika, která jej činí složitějším.

V čem je němčina komplikovaná?

Němčina nás mimo to, jak tvrdě může znít do uší, děsí především svou gramatikou, jelikož:

  • každé podstatné jméno má na základě rodu svůj člen – a rody ne vždy souhlasí s těmi našimi,
  • rozlišuje čtyři pády, přičemž v každém z nich se pochopitelně člen (často i celé podstatné jméno) vyskytuje v jiném tvaru,
  • podstatná jména se píší s velkým písmenem na začátku, na což se nám může těžce navykat,
  • obsahuje spoustu dlouhých složených slov, v nichž je občas těžké se vyznat.

V čem je němčina naopak “jednoduchá”?

Možná vás to může překvapit, ale němčina je v některých ohledech oproti jiným jazykům jednodušší. Vezmeme-li to z pohledu Čecha, který se učí německy, může mu udělat radost zejména:

  • oblast slovesných časů, jelikož těch v běžné komunikaci užívá němčina minimum (prakticky pouze přítomný čas a dvě varianty času minulého),
  • výslovnost – až na pár výjimek (přehlásky, spřežky, z vyslovované jako c, v jako f apod.) je poměrně snadná a podobná té naší.

Jak začít?

Říká se, že nejtěžší součást všech procesů je začátek. Stejně jako je nejtěžší odhodlat se nasednout na kolo, je nejtěžší začít i s učením. Konkrétně u učení nás zpravidla trápí dvě zásadní věci – zaprvé se nám do toho nechce a zadruhé často nevíme, od čeho se odpíchnout.

Motivace

Protože jen málo z nás se jazyk začne vážně učit jen tak pro zábavu, potřebujeme k tomu mít motivaci. Proč to vůbec děláme?

Někdo potřebuje splnit předmět ve škole, někdo chce získat lepší pracovní místo a někdo nechce zemřít hlady při delším pobytu v cizí zemi.

Do školy se musíme podrobně naučit gramatiku, kvůli práci potřebujeme umět komunikovat na dostatečně reprezentativní úrovni a jako turistovi nám bude možná stačit pouze několik základních frází a slovíček.

Od čeho se odpíchnout?

S ohledem na motivaci a účel učení tedy i každý z nás jinak začne.

Do školy se budeme pravděpodobně učit podle učebnice – a bude nám to stačit. Naučíme se gramatiku, potřebná slovíčka, napíšeme test a budeme spokojení.

Jako turista si nejspíš zakoupíme nějaký slovník doplněný o časté fráze – a zase se budeme učit.

Pokud to s němčinou myslíme opravdu vážně, více užitečné pro nás ale bude poslouchat, vidět a používat němčinu, která se objevuje v reálné komunikaci. Připravili jsme si proto pro vás hned několik zdrojů, ze kterých můžete čerpat.

Dokážu to sám/sama?

To je otázka, která napadne asi každého z nás, protože učit se sám je v mnoha ohledech jednodušší než hledat jinou možnost.

Je pravda, že nemožné to rozhodně není (nakonec platí, že vždy musíme minimálně začít u sebe), ale pro mnoho lidí je lepší navštívit jazykový kurz, kde nás někdo k učení povede a budeme mít navíc lepší možnosti si jazyk v praxi vyzkoušet.

I jako samouci máme ale v dnešní době spoustu možností, jak se německy učit.

A jak na to?

V první řadě existuje celá řada učebnic, které jsou koncipovány právě pro samouky. V dnešní době nových médií je ale mnohem jednodušší – a často i levnější a účinnější – prozkoumat rozsáhlé možnosti internetu.

Nalézt můžeme různé edukativně zaměřené weby, které jsou dobré v případech, kdy si chceme rozšířit znalosti o nějakém určitém jevu, popř. si onen jev procvičit.

Další možností jsou různé aplikace (ať už na mobilní zařízení či pro počítače), pomocí nichž si jednotlivé jevy a slovíčka můžeme procvičit.

Mimo tyto procvičovací a spíše teoretické možnosti je třeba zmínit taky možnost číst knížky v němčině (ideálně třeba ty, které už známe), sledovat seriály/filmy v němčině, hrát hry v němčině či si najít dopisovacího kamaráda z německy mluvící země.

Opomínat nesmíme ani tu zkušenost, že sousedíme s Rakouskem a Německem, nemáme to tedy do německy mluvících zemí daleko.

Konkrétní příklady

Abychom nezůstali jen u teoretizování, je třeba si vyzdvihnout i některé konkrétní možnosti, jak němčinu procvičovat.

Web na procvičování němčiny

Za zmínku stojí např. web němčina zdarma, což je partnerský web Help For English, na jehož principu také funguje. Na webu nalezneme rozebrané jazykové jevy, testy apod.

Aplikace

Jak se naučit německy s pomocí chytrého telefonu? Nesmíme zapomenout na aplikaci Duolingo, což je poměrně oblíbená stránka (používaná hlavně v podobě aplikace pro mobilní telefony) určená k procvičování jazyků.

Může nás provázet od samotných začátku a prostřednictvím notifikací nás aplikace vede k pravidelnému procvičování.

Nevýhodou ovšem je, že v českém rozhraní aplikace funguje pouze pro výuku angličtiny. Chceme-li se tedy učit německy, provází nás aplikace v angličtině, což může být pro jedince neovládající tento světový jazyk překážkou.

Další možnosti, jak se naučit německy snadno a rychle

Opomenout nesmíme možnosti, které nám nabízejí různé streamovací služby typu Netflix nebo HBO GO. Ty nabízejí některý obsah i v němčině, můžeme si tak němčinu naposlouchat, při lepší znalosti jazyka pak použít i německé titulky.

            Další možnosti jsou pak online kury nebo, nechce-li se nám nic platit, všemožná videa na YouTube.

Další zajímavé video najdete například tady : Němčina: 6 tipů pro začátečníky.

V závěru tedy můžeme zopakovat, že je skutečně převážně na vás, jak se k učení němčiny postavíte a jaká z možností vám nakonec bude vyhovovat. Důležité je uvědomit si, že to skutečně není nemožné.

My vám můžeme rozhodně popřát štěstí, případně podat pomocnou ruku prostřednictvím našich kurzů – ať už osobně, či online.

Kam dál?

Další články ze série o studiu cizích jazyků najdete vypsané tady. Zajímají vás další příspěvky o němčině? Přečtěte si třeba náš článek o technické němčině nebo o obchodní němčině.

Pin It on Pinterest

Share This