Připravili jsme ukrajinska vlajka vektor – česká vlajka vektor slovníček pro běžné životní situace. Najdete ho tady. // Ми підготували для вас ukrajinska vlajka vektor – česká vlajka vektor словник слів і фраз найтиповіших життєвих ситуацій.

Připravili jsme ukrajinska vlajka vektor - česká vlajka vektor slovníček pro běžné životní situace. Najdete ho tady. // Ми підготували для вас ukrajinska vlajka vektor - česká vlajka vektor словник слів і фраз найтиповіших життєвих ситуацій.

Připravili jsme ukrajinska vlajka vektor - česká vlajka vektor slovníček pro běžné životní situace. Najdete ho tady. // Ми підготували для вас ukrajinska vlajka vektor - česká vlajka vektor словник слів і фраз найтиповіших життєвих ситуацій.

Jak se naučit rusky rychle a efektivně

Presto akademie

Ačkoli se jedná o jazyk poměrně rozšířený, není ruština v dnešní době příliš oblíbená, o čemž svědčí mimo jiné i ta skutečnost, že ruský prezident Vladimir Putin v minulosti vyhlásil rok ruského jazyka (přesněji se jednalo o rok 2007), a to proto, aby prohloubil zájem právě o ruský jazyk a kulturu, jelikož počet rusky mluvících lidí klesá.

Důvody mohou být – a jsou – různé. Často se týkají obtížnosti jazyka či historie.

Může se ovšem stát, že tyto důvody chcete či musíte překonat a rusky se naučit zkrátka musíte. Jak to zvládnout? A dá se to vůbec zvládnout?

Prostřednictvím tohoto článku vám sdělíme něco o tom:

  • proč neopovrhovat ruštinou a ruskou kulturou,
  • co vlastně ruština jako jazyk obnáší,
  • a jak se naučit rusky.
Jak se naučit rusky

Proč neopovrhovat ruštinou

Jakkoli mohou být předsudky vůči Rusku občas pochopitelné, určitě není nutné kvůli nim zavrhnout celou ruskou kulturu – ta za různé konflikty koneckonců nemůže, a navíc má svá zajímavá specifika.

Velmi důležitá je např. ruská literatura, zejména období romantismu a realismu, kde se do historie vepsala jména jako Puškin, Lermontov, Gogol, Tolstoj, Čechov či Dostojevskij. Za zmínku pak stojí mimo jiné i ruský televizní seriál Jen počkej, zajíci! či Mrazík.

Samotná ruština nám pak, navzdory onomu faktu ohledně ubývajících mluvčích, opět otevírá nové brány do světa. Stále patří na přední příčky světových jazyků s nejvyšším počtem rodilých mluvčích, ve skupině slovanských jazyků pak s přehledem zabírá první místo. Rozšířena je zejména v zemích bývalého Sovětského svazu, tj. v oblasti východní Evropy a severní Asie.

Domluvit rusky se tak pochopitelně můžeme v Rusku, ale i Bělorusku, Kazachstánu, Gruzii, Izraeli, Kazachstánu či na Ukrajině.

A co s sebou vlastně ruština obnáší?

Abeceda

Na rozdíl od jiných běžně vyučovaných jazyků u nás (angličtina, němčina) nám ruština hází klacky pod nohy zejména písmem – neužívá totiž latinku, nýbrž cyrilici (azbuku).

Jako u jiných jazyků je tedy ideální začít se učit nejprve abecedu, ovšem s tím, že v případě ruštiny si nestačí pouze zapamatovat jinou výslovnost jednotlivých hlásek. Ruština s sebou přináší kompletně novou abecedu, která může být matoucí z více důvodů, a to proto, že:

  • obsahuje některé znaky a hlásky, které v latince vůbec nemáme,
  • obsahuje některé znaky, které máme i v latince,
  • obsahuje některé grafické znaky, které máme i v latince, v azbuce ovšem neodpovídají významu z latinky.

Nezůstávejme ale u teoretického popisu, pro lepší představu se můžete podívat na následující video věnující se právě ruské abecedě.

Za zmínku stojí také ta skutečnost, že ani psaní na klávesnici, budete-li reálně potřebovat něco psát na počítači, minimálně ze začátku nebude žádný med. Jak můžete vidět na následujících obrázcích, ruské znaky jsou nejen odlišné, navíc ale na úplně jiných klávesách.

Tip: Pokud si chcete usnadnit psaní azbuky na počítači, existují praktické přelepky na klávesnici. Většinou stojí kolem 50 korun a jsou velmi praktické.

jak se naučit rusky

Gramatika a slovní zásoba

Snad každého, kdo někdy zaslechl někoho mluvit rusky, musí napadnout, že ruština zní velmi podobně jako čeština. Je to tak, jako slovanský jazyk je nám ruština mnohem bližší než např. angličtina z germánské jazykové větve.

V ruštině tak můžeme nalézt značné množství podobných výrazů a ani v oblasti gramatiky či výslovnosti nám není jazyk až tak vzdálený – ačkoli pochopitelně není s naší mateřštinou úplně totožný.

I to může být dalším z důvodů, proč si jazyk zvolit např. ve škole – pro mnoho z nás totiž může být mnohem snazší než kupříkladu francouzština.

Jak se naučit rusky: praktické rady

Správný způsob učení ruštiny bude pro každého jiný, ostatně jinak k jazyku bude přistupovat někdo, kdo potřebuje ruštinu pro práci, a odlišně jej bude brát jedinec, který se rozhodl vzdělávat pro zábavu.

Nepopiratelně nejlepší pochopitelně je, když je člověk někým veden, ideálně profesionálem. V případě učení se jazyka (a obzvlášť nového) je tedy úplně nejideálnější, najít si nějakou jazykovou školu, případně kurz ruštiny. Vybrat si můžete třeba z naší nabídky, ideální kurz u nás jistě najdete.

Mimo kurzy doporučujeme zejména internetové zdroje, kde lze nalézt jak ruskou gramatiku, tak i slovní zásobu či výslovnost. Za zmínění stojí např. weby jako

Pro účely pravidelnějšího procvičování se také hodí oblíbené Duolingo, pouze ale v případě, že ovládáte i angličtinu – českým rozhraním totiž aplikace oplývá pouze při učení angličtiny.

A samozřejmě neopomínejte praktičtější procvičování. Začněte číst knížky (zejména v tomto případě, kdy je třeba se naučit i novou abecedu, je to více než žádoucí), podívejte se na nějaké vhodné filmy (Mrazík jistě získá nový rozměr, uvidíte-li ho v ruštině!) či si najděte ruského kamaráda.

Je to na vás. Nejdůležitější – a nejtěžší – je najít tu správnou cestu a začít. Pak už to jistě zvládnete.

Kam dál?

Přečtěte si další články o ruštině. Například náš článek o obchodní ruštině.

Pin It on Pinterest

Share This